Постинг
09.06.2011 17:08 -
Връх Миджур - 5 юни 2011
Автор: rumyeah
Категория: Туризъм
Прочетен: 9772 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 10.06.2011 11:27
Прочетен: 9772 Коментари: 4 Гласове:
10
Последна промяна: 10.06.2011 11:27
След изпълнения с емоции съботен ден и 4-5 часа сън в чудесната хижа "Горски рай", сравнително рано се приготвихме за тръгване нагоре. Времето, както и предния ден, се очертаваше да бъде великолепно.
Част от компанията пред хижата:
В седем поехме през резервата "Чупрене" (съхраняващ най-северните иглолистни гори у нас, основно смърч) - хижарят ни изпрати малко след табелите на входа му, където пътеката започва да катери със серпентини стръмния планински склон. Гората наоколо бе стара, гъста и приказна.
След час и нещо стигнахме изворчето, от което бяхме предупредени да заредим вода за целия ден. Починахме малко и към 9 ч. излязохме на билото. Тук направихме завой наляво, по дължината на билото - към вр. Оба. Зад над остана връх Остра чука - по-долу ("стрелката" във въздуха на снимката е една от многото мухи, досаждащи да позират пред обективите ни).
Радвахме се на граничните пирамидки (със Сърбия) - тук на заден план е връх Миджур.
По пътя към вр. Оба.
Последни метри от изкачването на Обов връх.
Водачката ни Ели позира на Обов връх (2033 м) - най-западният двухилядник в България.
Закуска на върха (там бяхме час след излизането на билото).
Поглед назад към билото и вр. Остра чука.
Моя милост на Обов връх.
Поглед към Миджур (от Обов връх).
Започнахле слизането към седловината между Оба и Миджур.
Таня позира върху една от граничните пирамидки.
Маша на фона на Миджур - всякакви прилики с известни бразилски статуи са случайни :)
Облаците започнаха да слизат към нас.
Към 10:55 ч. оставихме раниците на премката (откъдето после щяхме да слизаме) и поехме към върха - основна цел на занятието ни.
Облаците започнаха да облизват билото.
Поглед към сръбско.
Минзухарените поляни изобилстваха в тази част.
Таня на билото.
Поглед назад.
Поглед към сръбско.
Облаците изнесоха подобаващо представление, но дъждът ни се размина!
Таня разглежда книгата на върха (стигнахме там към 12:30).
Аз и Таня на вр. Миджур (2168 м - най-висок в Западна Стара планина).
Маша и Елза на върха.
Гледки от върха.
И на слизане облаците се лепяха от северната страна.
Като стигнахме обратно при раниците си, обядвахме набързо и малко преди два часа поехме надолу по маркираната пътека за село Горни Лом.
Първият час от слизането е сред клек.
Под Миджур са изворите на река Лом.
Минахме през поляни с билки и цветя. Облаците ни спестиха слънчевото изгаряне, но бяхме загрели достатъчно, за да бързаме към реката.
След откритата част маркираната пътека навлезе в гора - спуснахме се по доста стръмен рид и към 4 ч. следобед стигнахме реката, в която се охладихме. Последната част от маршрута минахме по черен път покрай реката, подминахме хижа "Горни Лом" (безлюдна, поне в този момент) и към 17:40 стигнахме паркинга на бившата флотационната фабрика (на 3 км от селото), където ни чакаше нашият автобус. Не се бавихме повече, само спряхме за по една бърза бира в селото, тъй като ни чакаха поне три часа път към София. Прекарахме ги в лека дрямка - двата дни по над 10 часа ходене и малкото сън все пак отложиха купона - и малко след 21:30 се прибрахме в София.
Следващ постинг
Предишен постинг